Zpívejme a hrajte dětem!

Děti zpívání milují! A pokud nám u toho „ujede“ nějaký ten falešný tón, vůbec to neřeší. Nezajímá je to. Takže konec výmluv!

Miminka uklidňuje

Malá miminka zpěv hlavně uklidňuje a uspává. Více než jen mluvené slovo. Vždyť proto se jim už od pradávna zpívají ukolébavky! Jejich maminky jsou ke zpěvu tak nějak „naprogramovány“. Poznáme to podle toho, že na mrňouska často mluví tak, „jako by vlastně zpívaly“. S potomky trochu většími můžeme samozřejmě zpívat i při jiných činnostech, než je usínání. Například při procházce v přírodě, při práci doma v kuchyni i venku na zahradě.

klávesy dětské

Rytmické písničky

Na zpěvu děti baví hlavně rytmus! Rytmické písničky – a hlavně takové, kde se „nekonečně“ opakuje refrén, to je něco pro ně! My už sotva „meleme z posledního“, děti jsou nadšené. A je to dobře. Opakováním se učí nová slova a jejich význam.

Hudební doprovod

Když to zvládneme, postaráme se také o pořádný hudební doprovod. Máme pak dobrou příležitost naše ratolesti pomalu seznamovat s hudebními nástroji. Ideální je, pokud i je vybavíme vhodnými instrumenty, které odpovídají jejich věku a velikosti. Může to být kytara, klávesy, bubínek, flétna, xylofon i jiné. Dobrou volbou je například také dětská tahací harmonika z Chytraliska.

hudební nástroje

Hity staré i nové

Pokud nejsme rodiče natolik hudebně gramotní, abychom hráli sami, klidně si vezmeme na pomoc hudbu reprodukovanou. Na výběr je toho opravdu hodně! Z nestárnoucích hitů vzpomeňme například „Pec nám spadla“, „Skákal pes“ nebo „Kolo kolo mlýnský“. Ovšem dětských zlidovělých písniček je velké množství a v každé rodině se jistě pár takových oblíbených najde. A pak je tu spousta hitů nových! Děti mají rády písničky z jejich pohádek, večerníčků, seriálů a filmů.

Zpíváme i smutnější

Když zpíváme dětem a s dětmi, není vůbec potřeba se vyhýbat skladbám se smutnějším textem! Byla by to chyba. Děti se učí poznávat nové emoce. Připravuje je to na život, který není vždy jen plný veselých okamžiků. I když bychom jim jen ty veselé moc přáli!