Zázračný keř arónie neboli černá jeřabina

Temnoplodec, neboli černá jeřabina, je opadavý keř pocházející ze Severní Ameriky.
Nevyžaduje zvláštní půdní nároky, takže jeho pěstování je velmi snadné. Navíc snáší mrazy až do mínus čtyřiceti stupňů. Plodem těchto něco přes metr vysokých keřů jsou černé lesklé malvice, průměru 0,7 – 10 mm.
aronia bobule
Obsahují šťávu, která představuje přímo vitamínovou smršť a působí jako antioxidant, odstraňující z těla nežádoucí látky, včetně těžkých kovů.
Nalezneme v ní vitamíny B1, B2, B9, přispívajících nesprávné funkci srdce a nervové soustavy. Vitamínu C je zde o něco méně než v jiném ovoci, zato ho bohatě vyživují důležité prvky jako draslík, hořčík, jód, mangan, zinek a železo. Nalezneme zde i kyselinu listovou, která má vliv na tvorbu červených krvinek a je důležitá při vývoji lidského plodu. Proto je konzumace arónie vřele doporučována ženám v období již při měsíce před samotným otěhotněním, ale i v jeho průběhu. Je vhodná i pro seniory, kterým pomáhá udržovat paměť v kondici.
větev aronie
Další příznivé účinky arónie baly pozorovány při léčbě žaludečních potížích, problémy se štítnou žlázou, nebo vysokým cholesterolem. Má také příznivý vliv na správnou funkci jater, ledvin a působí příznivě na stavbu buněk v naší pokožce.

Kladných vlastností tohoto zázračného keře je tedy celá řada, a to je důvod, proč si ho opatřit co nejdříve na svoji zahradu. Jeho plody dozrávají v září, a pokud je před vámi nesklidí tažní ptáci, kteří dobře znají jeřabinu coby zásobárnu energie, vydrží na větvičkách až do začátku prosince. Vy ale na nic nečekejte, malvice usušte, zamrazte, udělejte sirup, nebo džem! Potom si už na nich může celá rodina pochutnat a kromě toho se bude těšit i pohledem na jeho krásně vybarvené podzimní listy. Stačí se už jenom rozhodnout, která z nabízených odrůd bude pro vaše potřeby ta nejvhodnější.