Mami, prosím, já chci zvířátko!

Prosba potomka opakovaná stále dokola s různou razancí. Asi každý rodič tuto situaci zažil. Sliby, že se dítko bude o zvířátko starat, rodiče s ním nebudou mít žádnou práci … prostě se zvířecím kamarádem půjde vše lépe. Někteří rodiče se drží pevně svého „ne“. Někteří se nechají obměkčit a začnou spolu s dítětem přemýšlet, které zvířátko by se hodilo nejvíce z hlediska časové i finanční náročnosti. Záleží také na věku dítěte, aby již bylo opravdu schopné zvířátku péči poskytnout. Někdy se děti spokojí pro začátek se zvířátkem virtuálním. Ale nejčastěji padne volba na některého z hlodavců. Morče, králíček, křeček,myška …
křeček v konvičce
·         Morče často bývá první volbou. K životu potřebuje klec nebo terárium, vhodnou podestýlku v podobě hoblin nebo pelet, napáječku s čistou vodou, keramickou misku na potravu a domeček, kam se bude moci schovat. Potravu tvoří seno a krmné směsi určené speciálně pro morčata. Přidat lze zeleninu, jablko, závěsnou tyčinku, která slouží pro obrus zubů i jako potrava. V kleci by měly být větvičky, aby si mohl hlodavec obrušovat zuby okusem. Morčatům je třeba přidávat vitamín C . Kdo má zahradu, potěší morče krytým výběhem na trávníku. Samozřejmostí je pravidelné čištění jejich obydlí a výměna podestýlky.
·         Akvárium s rybičkamise nejeví příliš náročným a zároveň slouží jako pěkná dekorace pokoje. Je jen na nás, jaký typ akvária zvolíme, jaké osvětlení, filtrační zařízení, vodní rostlinky a v neposlední řadě vhodnou směs rybiček, aby se navzájem dobře snesly. Krmíme raději méně než více. V akváriu nesmí nic hnít, příliš potravy rybičkám škodí.
roztomilý králík
·         Achatina (oblovka) … druh hlemýždě, který též bývá doma chován jako mazlíček. Je nenáročný, dekorativní, dorůstá úctyhodných rozměrů. Achatin je více druhů, stačí si jen vybrat. Avšak pomazlení nemusí být pro každého příjemné.
Mějme na paměti, že každý živý tvor potřebuje určité množství péče a pozornosti. Při pořizování mazlíčka je třeba počítat i s tím, že děti zvířátko omrzí a péče časem zbude na nás.