Sportovní SUV

BMW X5M/X6M – Jako prvními adepty nám přijíždí dvě monstra z produkce mnichovské automobilky, která se mezi sebou liší jen tvarem karoserie, podobně je to tak i u modelu M3 a M4 této značky. Nicméně, vrhněme se tedy na X5 potažmo X6 s označením M. Co od toho můžeme vlastně očekávat? Na co se můžete stoprocentně spolehnout je to, že pod kapotou na Vás nebude čekat nic jiného, než známý motor 4,4 litru V8 s dvojitým přeplňováním. Díky němu budete mít k dispozici v obou modelech stádo čítající 575 koní, což je veliká porce i na takto velká a těžká SUV. Dále se můžete těšit na všude přítomná písmenka M doplněná o typickou trojici barev označující právě sportovní divizi „bavoráků“.
bmw x5
Zrychlení z nuly na rovnou stovku dokáže X6 za 4,2 vteřiny, X5 je v těsném závěsu za ním. Oba pak mají elektronicky omezenou maximální rychlost na 250 kilometrů za hodinu. A cenovka? No, připravte si pořádný balík peněz, jelikož stačí přidat si pár věcí do výbavy a částka se okamžitě přehoupne přes 3 miliony korun.

 navigace vozu

Mercedes-Benz GLE 63s AMG – Netrvalo to dlouho a ze Stuttgartu přišla odpověď na bavorské X6M, konkrétně v podobě nového SUV s přídomkem AMG. Nikomu asi nemusíme zdlouhavě vysvětlovat, že označení AMG na Mercedesech značí, že se na vozidle „vyřádila“ sportovní divize značky označena těmito třemi znaky. Jinak tomu nebylo ani v případě GLE, které již svým tvarem napovídá, že je to přímý konkurent právě „iks šestky“. V tomto případě pod kapotu namontovali obří 5,5 litrový osmiválec a doplnili ho dvěma turbodmychadly, aby z něj vydolovali celých 585 „kobyl“. Vůz od klasiky opět poznáte agresivnějším vzhledem, na boku blatníků se bude vyskytovat nápis V8 Biturbo a všude, kam se podíváte budou znáčky AMG. Z klidu na stovku to tahle bestie zvládne stejně rychle jako bavorský švihák, stejně tak maximální rychlost má omezenou na 250. Cenovka je ovšem lehce vyšší, zde se jedná přibližně o nějakých 3,3 milionu korun českých.

 

Jaký je Váš názor na tyto vozy? Myslíte, že je potřeba mít takový výkon v SUV nebo Vám to přijde jako naprostá zbytečnost a výkon by měl patřit pouze do sportovních modelů automobilek?