Na počátku byl sen

Nejprve nás zláká takový nevinný sen o útulném domečku, který nemusí být ani moc tak velký, hlavně bude náš, poskytne nám zázemí a především absolutní svobodu. Ta samozřejmě spočívá v tom, že si člověk může dělat, co chce. Takový sen se začne prohlubovat a napadat snad všechny naše vnitřnosti a najednou ze snu je touha po realitě. Jenomže pak to přechází v bezesné noci a při volných chvilkách malůvky, jak by ten sen mohl nebo měl vypadat. Dokonce jsme tak svým snem posednuti, že sledujeme během cesty do zaměstnání okolní stavby a přemítáme, jaký domeček by se nám vlastně líbil. Teď už to hraničí s tím, že jsme si sedli do rozjetého vlaku, ale stále jsme na začátku cesty. Čeká nás běh na dlouhou trať a pár zastávek, než uvidíme cíl cesty.

kalkulačka

Stavět dům je zodpovědné rozhodnutí

V podstatě když už stavět, tak je třeba si dobře propočítat náklady a pak se rozhodnout, jestli vůbec zvládneme financovat tak náročné rozhodnutí. Pravdou je, že skutečně investujeme do svého majetku, který bude mít stále svoji hodnotu. Ovšem nejprve se k té hodnotě musíme nějak propracovat. Ono se snadněji řekne, že se postaví dům, než se k tomu ale ve skutečnosti dostaneme, tak to chvíli potrvá. Není to rozhodně otázka týdnů. Jen počáteční vyřízení hypotéčního úvěru dá svým způsobem zabrat. Ačkoliv hodně bude záležet, kam naše kroky budou směřovat. Také je zde možnost si úvěr vyřídit z pohodlí domova a neshánět různá razítka a potvrzení. V tom je americká hypotéka bez registru naprostou špičkou. Úvěr totiž může být vyřízený i s malým škraloupem v poměrně krátké době a v podstatě za podobných podmínek jako u banky.

mince

Stavět rychleji znamená levněji

Správně navržený harmonogram neplatí jen pro splátky, ale můžeme jeho systému využít i při samotné stavbě. Doba trvání se bude samozřejmě hodně lišit. Soused se s hrubou stavbou potácí již celý půlrok a my můžeme bydlet již během pár měsíců. Záleží na zvolené technologii. Podle nějakého průměru se dá v klasicky zděném domě bydlet průměrně tak za rok od položení základové desky. Pokud ale zvolíme něco modernějšího, což jsou montované domy, tak si čas pěkně zkrátíme. To již znamená velkou úsporu peněz. Za dočasné bydlení v pronájmu, úsporu za řemeslníky nebo firmy a také rychlejší bude naplnění našeho snu.