Čínský chocholatý pes je naháč i labutěnka

Rasa čínský chocholatý pes není mezi lidmi moc známá, přestože počet chovaných jedinců není nikterak nízký. Naháč se lidem ne vždy líbí kvůli své holé kůži. Zejména pokud ho viděli jen na fotce, co by exemplář nejošklivějšího psa světa. Ve skutečnosti to jsou nádherní elegantní psi. Lidé se většinou domnívají, že to je nově vyšlechtěná rasa, ale není tomu tak. Naopak je to velmi staré plemeno, jejich předkem byl pravděpodobně Africký bezsrstý pes.

čínský chocholatý pes

Chovány jsou dvě základní varianty: naháč (hairless) a labutěnka (powderpuff). Naháčci mají víceméně holé tělo, osrstěné uši, ocas a pacičky. Na hlavě mají různě dlouhou a hustou hřívu připomínající vlasy. Když běží, vypadají jako malí koníci. Labutěnka je osrstěná varianta, má podsadu, kterou pokrývá doslova závoj nádherné dlouhé jemné srsti jakéhokoli zbarvení. Musí se česat a udržovat, protože se snadno zacuchá.

 

Povahou jsou to velmi milí a milující psi. K cizím lidem bývají ostražití, někdy se mohou jevit jako bázliví. Tito okouzlující živí společníci musí žít v bytě s rodinou, milují pobyt v posteli, ideálně s páníčkem. Na druhou stranu dokážou chodit na velké vzdálenosti, provozovat psí sporty jako například agility, coursing nebo dog dance. Jsou inteligentní citlivé povahy, čemuž se musí přizpůsobit jejich výchova. Je třeba ho od malička důsledně, ale citlivě vychovávat, protože rozmazlit ho je velmi snadné. Bývají přátelští ke kočkám, samozřejmě záleží na osobnosti psa. Vzhledem k jeho citlivosti cítí vaše emoce. Jste-li šťastný, bude šťastný také. Pokud ne, bude též smutný a pokusí se vás rozveselit.

 modrooké štěně

Kůže naháče je hebká, teplá, příjemná na dotek a pejsek hezky hřeje. Většinou není péče nikterak náročná. Naháčka vykoupete či osprchujete za použití vhodného šampónu, vysušíte a namažete tělovým mlékem, aby kůže nebyla suchá. V létě je třeba dávat pozor na sluníčko a používat opalovací krémy. Oproti jiným plemenům mají naháči po celém těle potní žlázy a ochlazují se pocením, a nejen vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním. V zimě musíme naháčka obléci do svetříku či kombinézy.  Záleží, jak dlouhou procházku plánujete. Pejska nebo fenku pořizujeme vždy od dobrého chovatele, který nám poskytne veškeré informace a bude nápomocen radou při péči o toto úžasné plemeno.