Osvětlení do kuchyně

Kuchyně je vůbec nejdůležitější místností v domácnosti. Vždyť právě zde vznikají výtečné pokrmy, u kterých se pak sejde celá rodina. Jsou různé typy kuchyní, některé jsou konstruovány tak, aby hospodyňka během přípravy jídla mohla komunikovat s hosty. Jedná se tedy také o společenskou místnost domácnosti.
jídelna + kuchyň
Kuchyně bývá velmi často spojena s jídelnou, čemuž by mělo odpovídat i osvětlení, které by rozhodně nemělo být řešeno jedním centrálním svítidlem. Mnohem vhodnější je brát obě části osvětlení jako samostatné celky a tedy osvětlit kuchyňskou linku a jídelní stůl zvlášť.
Základem pro práci v kuchyni je kvalitní a dostatečné světlo, které by mělo být sice intenzivní, ale ne oslňující. Většinou se toto osvětlení nachází pod skříňkami nad pracovní linkou, kde nevrhá žádné stíny ani odlesky, které mají rušivý efekt. Světlo by mělo také věrně reprodukovat barvy, aby nijak nezkreslovalo jednotlivé suroviny. Barva světla by měla být spíše z těch chladnějších, nejlepší jsou odstíny bílé, které napomáhají udržení bdělosti a soustředění.
jídelna s výhledem
Jídelnu je vhodné osvětlit tak, aby místnost prosvětlila a přitom neoslňovala strávníky. Nejvhodnějším řešením zde jsou závěsná stropní svítidla, u kterých je možné nastavovat výšku. Světlo by nemělo být nijak intenzivní, naopak by mělo navodit klid a příjemnou atmosféru. Světlo by mělo být umístěno alespoň 55 cm nad jídelním stolem a mělo by mít také barvu bílých odstínů nebo použít mléčnou žárovku, která tuto barvu trochu změkčí.
osvětlení v kuchyni
Pro větší kuchyně jsou vhodná další dodatečná osvětlení. To se umístí buď na strop nebo je možné je situovat také na zdi. Pro místnosti s vysokým stropem se hodí centrální lustr, který dokáže rozptýlením světla prosvětlit celou místnost. Místnosti se stropem nízkým se doplňují nenápadným osvětlením.
Obecně pro osvětlení kuchyně platí, že světlo by mělo mít bílou barvu, která více připomíná denní světlo a napomáhá tak živé atmosféře, která ke stolování patří.