Možnost volby se může stát i pastí pro seniory?

Hypotéky, spotřebitelské úvěry, jak od bankovních, tak nebankovních institucí – to se už po mnoho let rozmáhá, jako houby po dešti. Nevíme, jestli jsou statistiky přesné, ale snad každý třetí – čtvrtý občan v našem státě je zadlužený. A to není správná cesta.

běžící pár po pláži

Zájemci, zvlášť ti méně movití, kteří si chtějí vzít hypotéku, nemají většinou našetřeno dostatek vlastních financí, což banky vyžadují. Je to přibližně 20 % z půjčené částky. Takže, pokud například mladí lidé chtějí jít do hypotečního rizika a nemají dostatek vlastních financí, tak to většinou řeší zástavou domu nebo bytu svých rodičů nebo prarodičů. Z toho vyplývá, že tak tíhu hypotečního úvěru přenesou na celou rodinu. Ale je to pravděpodobně mnohem přijatelnější alternativa, než si půjčovat peníze s velkým úrokem (lichva). Což je i dnes tvrdá realita.

Už nějaký čas se lidé mohou seznámit jak na internetu, tak v televizní reklamě s „Rentou z nemovitosti“.

Co si pod tím představíte?

Této hypotéce se říká též obrácená, zpětná nebo reverzní. To znamená, že ten, komu je více jak 60 let a vlastní nezatíženou nemovitost, má možnost získat RENTU z nemovitosti, kterou může užívat po zbytek svého života a přitom žít ve svém domě nebo bytě.

Ale není vše tak růžové, jak na tuto RENTU z nemovitosti lákají reklamy.
domek, mince a budík

PROČ?

Tak za prvé. Podle hodnoty nemovitosti a podle výšky věku může zájemce získat měsíční RENTU ve výšce od 15% do 50%. Buďto jednorázově nebo formou měsíční RENTY. (Příklad: věk 60 let – 15% z hodnoty nemovitosti, věk 85 let – 50% z hodnoty nemovitosti). I u nás je mnoho důchodců, které by tato RENTA mohla upoutat. Protože je doslova účelově zaměřená na tyto lidi v důchodovém věku. Mají například malý důchod, chtějí si ještě trochu lépe svůj život užít… a kdo by si nechtěl přilepšit? Ale ten, koho tato nabídka zaujala, tak by si měl pořádně rozmyslet, jestli mu ta měsíční RENTA (nebo jednorázová hotovost) stojí za to.

PROČ?

Protože každá mince má dvě strany. A v tomto případě by vás především mělo zajímat, kdo a jak po vaší smrti bude tento úvěr případně splácet? Proto je velice důležité, při těchto finančních produktech být velmi obezřetný a nejdříve si zjistit všechny podmínky, které s ním souvisí.