Čím je zvláštní Velký Meder v Podunajské nížině

Kdybyste projížděli kolem obce Velký Meder, a neznali jste tamní prostředí, pravděpodobně byste jej nepovažovali za něco významného. Je to docela malé, nenápadné sídlo v Podunajské nížině, a nebýt jednoho významného jevu, zřejmě by se o jeho existenci lidé ze zahraničí nebo jiných oblastí Slovenska ani nedozvěděli.

voda v bazénu

Velký Meder má to štěstí, že tu vyvěrají z hlubin země termální prameny nasycené některými významnými minerály. Termální voda tu vystupuje k zemskému povrchu z hloubky půl druhého kilometru, kde její teplota činí až sedmdesát dva stupňů Celsia, ovšem pro koupání je již ochlazená na velmi příznivou teplotu, mezi 26 a 38 stupni Celsia, což je naprosto ideální pro koupání. Z tohoto důvodu tu bylo vybudováno několik venkovních a vnitřních bazénů a Velký Meder ubytování u termálů začalo lákat první návštěvníky. A pokud vás zajímá přesné složení termální vody, můžete si jej ověřit na oficiálních stránkách tohoto regionu, my pouze stručně doplníme, že voda je obohacena zejména o ionty sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku a chlóru.

koupání v bazénu

Termální bazény patří k nejoblíbenějším přírodním jevům, které lidé vyhledávají zejména v průběhu dovolené, je známo, že právě jih Slovenska a sever Maďarska poskytují tyto služby tisícům zájemců, kteří sem proudí z mnoha zemí Evropy. Koupel v teplé vodě je navíc možná i v zimě a spolu s minerálními ionty má na organismus léčebný efekt pro prevenci či léčbu pohybového ústrojí i jiných neduhů.

Využijte polohy Velkého Mederu i k výletům

Vaše dovolená může být obohacena i o zážitky kulturní a cestovatelské z pobytu v přírodě. Není to odtud daleko k břehům Dunaje, do Bratislavy, Vídně a Budapešti a samozřejmě lze vycestovat i do vzdálenějších míst, například do Nízkých a Vysokých Tater, Malé a Velké Fatry, Slovenského rudohoří nebo Strážovských vrchů.