Blatenské jezero

Destinace leží v Maďarsku, takže není lán světa a v současné době dochází k jeho znovuobjevování.
Blatenské jezero neboli Balaton, je největším jezerem ve střední Evropě. Nejen Češi ho rádi navštěvují. Je nejoblíbenějším rekreačním místem Maďarů. Je 80 km dlouhé a leží na západní polovině státu. Jeho hloubka průměrně nepřesahuje 3 metry.  V nejširším místě má 12 km. Největším přítokem je řeka Zala. Ta patří mezi stepní jezera a žije v ní více než padesát druhů sladkovodních ryb. V zátokách hnízdí druhy ohrožených ptáků.
Blatenské jezero


Vznik Balatonu se datuje někdy před patnácti tisíci lety.

Zdejší klima se podobá středomořskému, to znamená, že tu hojně svítí sluníčko a teplota vody v srpnu bývá okolo 28°C. Konec léta je tu nejteplejším obdobím.

Letní sezona bývá každoročně zahájená Slavností rozvinutí plachet a to první květnovou neděli v Kesthely.
Pokud máte děti, namiřte si to s nimi k jižnímu břehu, kde se dno svažuje pozvolna, takže brouzdat se můžete i několik desítek metrů od břehu. Dětem se budou zcela určitě líbit skluzavky, tobogány a dospělí a mládež se pak vyřádí v noci v klubech, diskotékách, ale i kasinech.

Jestli si chcete zaplavat hned u břehu, jeďte na severní pobřeží. Tam dno prudce klesá do hloubky. Zde je to ideální nejen pro plavce, ale i pro sportovní aktivity.
pád do vody

Pláže jsou vybavené vším, co budete pro svůj sportovní čas na vodě potřebovat, ale také můžete se svým protějškem vyhledávat romantická rákosová zákoutí. Ale ať budete, na které straně chcete, vždy vám bude nabídnut nezapomenutelný západ slunce.

Jestli vaším cílem je rybaření, kupte si povolenku.

Cílem vašeho výletu se může stát třeba čedičová hora Badascony a vinné sklepy, které ji obklopují.

V blízkém okolí vás zaujmou vesnice, kde spatříte domy pokryté slámovou střechou. Na jižním břehu v Szántódpusztě naleznete komplex pamětihodností. Stodoly, kovářské dílny, stáje, ale i správcův dům a typickou csárdu (hostinec).
Vlakoví nadšencise mohou projet vlakem, který jede po trati kopírující severní i jižní břehy.

Vydejte se do města Keszthely, které leží u jezera a je jen 5 km vzdálené od lázeňského městečka Hévíz v Maďarsku. Navštívit zde můžete barokní zámek Festetics, muzeum Balaton, zemědělské muzeum Geogikon, synagogu, Malou baziliku a klášter sv. Terezy, římské ruiny, ale i park, nákupní centrum, prohlédnete si sochy, Simon dům, kostely a bývalou radnici.
plachetnice na moři


Balaton můžete objet na kole. Cyklostezky měří asi 240 km, jde z velké části o rovinu. Takže se můžete v klidu vydat i s dětmi. Ze zámku Keszthely pojedete krajem vinohradů Badascony, kde stojí zřícenina hradu Szigliget.

Poloostrov Tihany vás přivítá svou dominantou – benediktýnským klášterem. Odtud je už jen co by kamenem dohodil do lázní Balatonfüred s akvaparkem.

Vaše návštěva v některé z místních restaurací bude krásnou vzpomínkou. Podávají se zde výborná vína, candát, rybí polévka halászlé připravovaná ze směsi ryb.

Jak jednou tento kraj navštívíte, dostanete se mezi ty, co na něj nedají dopustit.

 

Blatenské jezero
3.2 (64%)5